Öğretmen, Sendikacı, Kadın Hakları Savunucusu

Deniz Beydilli

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

23 Ocak 1960 Sarız, Kayseri

Öğretmen ve sosyoloğum. Sendikal çalışmalar yaptım. Siyasi parti faaliyetlerinde  bulundum. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümlerini bitirdim.  Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans’ımı tamamladım.

Lise yıllarından beri siyasal faaliyetler içinde yer aldım. Okul temsilciliği yaptım. Mahalle örgütlenmeleri ve genel siyasal faaliyetler içinde bulundum. 

Meslek hayatım boyunca sendika üyesi oldum. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu-KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası-Eğitim Sen’de üye, okul temsilcisi, şube örgütlenme komisyonu üyesi ve Genel Merkez Kadın Komisyonu üyesi olarak çalıştım. Ayrıca Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası-Eğitim Sen Demokratik Eğitim Kurultayları ile Kadın Kurultayında kadın çalışmaları yürüttüm.

Lise yıllarında Ankara Ortaöğretimliler Derneği-ANOD ve Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği-YDGD üyeliği.

Eğit-Sen ve sonrasında Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası-Eğitim Sen, Üye, Okul Temsilciliği, Sendika Şube Örgütlenme Komisyonu Üyeliği, Sendika Kadın Komisyonu Üyeliği, Genel Merkez Kadın Komisyonu Üyeliği Demokratik Eğitim Kurultayı, Üye

Emekli olduktan sonra Barış ve Demokrasi Partisi-BDP, daha sonra  Halkların Demokratik Partisi-HDP üyesi oldum ve HDP Ankara, Çankaya İlçe Eş başkanlık görevini yürüttüm. HDP Ankara İl Yönetim Kurulunda görev aldım.

Halen Halkların Demokratik Partisi-HDP üyesiyim.

Birlikte sendikal ve siyasal faaliyetler yürüttüğüm arkadaşlarım.

Ödüller

Öğretmenlik yaparken Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Teşekkür Belgesi

İlköğretim Genel Müdürlüğü Teşekkür Belgesi ile Ankara Valiliği Hizmet Şeref Belgesi

 

Kovuşturmalar, Hapis, Sürgün

04.011980 tarihinde Ankara’da, Yenimahalle’de gözaltına alındım. Sekiz gün boyunca Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şubede gözaltında tutuldum ve bu süre içinde ağır işkence gördüm.

Daha sonra Mamak Askeri Cezaevi’ne götürüldüm. 06.09.1980 tarihine kadar cezaevinde kaldım. Sekiz ay sonra yapılan ilk mahkemede tahliye edildim.

Belirtilmedi

Bu sayfadaki bilgiler, 22 Nisan 2023 tarihinde Deniz Beydilli  tarafından yüklenmiştir. 

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi