Polis, Sendikacı, Politikacı, Yayıncı

Gülay Bayrak

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

5 Nisan 1947 Yassıpınar, Pınarbaşı, Kayseri

Emekli polis memuru ve politikacıyım. Kamu emekçilerinin örgütlü mücadelesi, siyasi parti faaliyetleri ve yayıncılık faaliyet alanlarım içindedir.  Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü mezunuyum.  

1967-1982 yılları arasında polis memuru olarak çalıştım. Bu dönem, kamu çalışanlarının örgütlü mücadelesinin içinde oldum. 1978-1982 yıllarında Polis Derneği-Pol-Der Genel Sekreterliği yaptım. 

Örgütlenme çalışmaların ve politik faaliyetlerimden dolayı çok sayıda soruşturma geçirdim. 12 Eylül Askeri Darbesi’nden sonra görevimden ayrılmak durumunda kaldım. 

Sosyal demokrat partilerde siyasi parti çalışması yapmaya başladım. 1984-2004 yıllarında Sosyal Demokrasi Partisi- SODEP ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti-SHP’de ilçe yöneticilği yaptım. 1991-1996 yılları arasında SHP’de Parti Meclisi üyesi olarak politik çalışma yürüttüm. 

Ayrıca sivil toplum örgütlerinde de yer aldım.  Eryaman Kooperatifler Birliği Genel Saymanlığı görevini yürüttüm. Eşim ile birlikte  Özge Yayınları’nı yönetiyorum. Özge yayınları çok sayıda araştırma, inceleme ve tarih kitapları yayınladı ve yayınlamaya devam ediyor.

Polis Derneği (POL-DER) üyeliği ve yöneticiliği, 1978-1982

Sosyal Demokrasi Partisi -SODEP ve Sosyaldemokrat Halkçı Parti SHP üyeliği, ilçe yöneticiliği ve Parti Meclisi üyeliği, 1984-2004

Siyasi parti yöneticileri; başta Kürtler ve Türkler olmak üzere, her toplumdan çok sayıda demokrat şahsiyetler…

Sürgün

Polis memurluğu görevim süresince politik görüşlerimden dolayı çok sayıda idari soruşturma geçirdim.  Memuriyet sırasında, 1977-78 yılları arasında Giresun’a sürgün edildim. Danıştay kararı ile 6 ay sonra, sürgünden önceki görev yerime geri döndüm.

Hakkımdaki yayınlara  ve arşiv belgelerine, Özge yayınlarından çıkardığımız ve bu sayfada PDF olarak bulunan Anılar isimli kitabımdan ulaşılabilir.

Gülay Bayrak (2021).  Anılar,  Özge Yayınevi, Ankara.

DİĞER

Gülay Bayrak, Anılar, Ankara 2021

Bu sayfadaki bilgiler,  25 Mart 2023 tarihinde Gülay Bayrak tarafından yüklenmiştir.

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi