Öğretmen

Perihan Karaduman-Peruş

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

1958 Fatsa

ÖLÜM TARİHİ VE YERİ

16 Haziran 2012 Samsun

MEZARI

Fatsa

Perihan Karaduman edebiyat öğretmenidir. Öğrencilik yıllarında öğrenci hareketinde yer aldı.   . Öğretmen olduktan sonra hem kamu emekçilerinin sendikal örgütlenme mücadelesine hem de   sol siyasi parti çalışmalarına katıldı. Yöneticilik görevleri üstlendi. Perihan Karaduman,  Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi mezunudur. 

12 Eylül Askeri Darbesinden sonra 26 Ekim 1980 günü gözaltına alındı. Samsun Emniyetinde ve Samsun 56. Piyade alayında üç aya yakın tutuldu.

Öğrencilik yaşamından itibaren Samsun’da yaşayan Perihan Karaduman ya da dostlarının arasındaki adıyla Peruş,  Samsun’da siyasal ve sendikal mücadele eden herkesle yakın ilişkilere sahip, çok sevilen, güçlü dostlukları olan bir kadındı. Arada unutulan olmasın diye tek tek isim saymamak en iyisi…

Kovuşturmalar, hapis, sürgün

12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından 26 Ekim 1980’de gözaltına alındı. Samsun Emniyetinde 15 gün gözaltında tutulduktan sonra Samsun 56.Piyade Alayında iki buçuk ay tutuklu kaldı. Birlikte gözaltına alındığı arkadaşları Çorum Cezaevine gönderilirken kendisi serbest bırakıldı..  ve tutuklandı.

Sendikal yaşamında, sayısını hatırlayamadığım kadar çok soruşturma geçirdi. Disiplin soruşturmalarının ve idari cezaların bildirildiği çok sayıda sarı zarflar aldı, çok kere sürgün edildi.

Belirtilmedi

Belirtilmedi

Perihan Karaduman (Peruş)  sayfasındaki bilgiler, 20 Nisan 2023 tarihinde Ayşegül Yalçınkaya  tarafından yüklenmiştir. 

Ek bilgi önerileriniz için: info@istanbulgendermuseum.org

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi