Hemşire, Sendikacı

Sevil Figen Erol

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

1968 Siverek, Şanlıurfa

ÖLÜM TARİHİ VE YERİ

2008 Siverek, Şanlıurfa

MEZARI

Siverek, Şanlıurfa

Sevil Figen Erol, hemşire olarak çalıştı. Kamu emekçilerinin sendikal hareketi, Kürtlerin kimlik hakları, kadın hakları alanlarında faaliyet gösterdi. Erol, Şanlıurfa Sağlık Meslek Lisesi mezunuydu.        

Çocukluğu, politik duyarlılıkların çok yüksek olduğu 12 Eylül öncesi Siverek’te geçen Sevil Figen Erol, böyle bir ortamda yetişmenin de etkisiyle haksızlıklara karşı yılmadan mücadele etti. Kısa ömrü emekçilerin, kadınların ve ezilen halkların hakları ve özgürlüğü için mücadele etmekle geçti.

Hemşire olarak çalışırken, 1990’lı yılların başlarında yükselen kamu emekçilerinin sendikalaşma mücadelesinin öncülerinden birisi oldu. Tüm sağlık emekçileri sendikası, Tüm Sağlık Sen’in kurucu üyesi oldu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu-KESK’in kuruluş sürecinde yer aldı ve 1993-1996 yılları arasında KESK Genel Merkez yönetiminde Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Bu görevini yerine getirirken kadın üyelerin güçlenmesi, önlerinin açılması ve kadın dayanışmasının güçlenmesi için çaba içinde oldu.

3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi–DEHAP’tan Adana’da 1. sıra milletvekili adayı oldu. Seçilmesine rağmen DEHAP %10 ülke barajını aşamadığı için Meclise giremedi. 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde ise, Demokratik Toplum Partisi-DTP’nin “Bin Umut Adayları” arasında yer alıyordu. Urfa’dan 1 sıra milletvekili adayı gösterildi. Fakat aday gösterildiği gün kanser teşhisi konulması nedeniyle adaylıktan geri çekilmek zorunda kaldı.

Sürgün

Sendikal çalışmalarından dolayı çok sayıda kurum içi sürgün yaşadı.

 

Cezaevi

Sendikal faaliyetleri nedeni ile 1999 yılında tutuklanarak 8 ay cezaevinde kaldı.

Seçki

KESK Genel Merkezi, 2022. “Sevil Figen Erol’u aramızdan ayrılışının 14. yılında sevgi ve özlemle anıyoruz!” (2. 08. 2022).

Handan Çağlayan (2022). “Öncü KESK’li kadınlar, Sevil Erol”, İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi, Vardık Varız Var olacağız KESK’li kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi sanal sergisi (15. 09. 2022).

Bianet haber merkezi (2002).  Yargıtay Yargı-Sen Davasını Bozdu, Bianet, 13 Mart 2002.

Anısını yaşatan çalışmalar

Doğum yeri olan Siverek’te Sevil Figen Erol’un anısını yaşatmak için ismi, 4 Kasım 2013 tarihinde, bir caddeye verildi.

Belirtilmedi

Sevil Figen Erol sayfasındaki bilgiler,  30 Mart 2023 tarihinde Handan Çağlayan tarafından yüklenmiştir.

Ek bilgi önerileriniz için: info@istanbulgendermuseum.org

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi