Öğretmen, Sendikacı

Sorgül Can

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

23 Haziran 1972 Eğil, Amed (Diyarbakır)

Öğretmenim. Eğitim, kamu emekçilerinin sendikal hareketi, kadın hareketi, mültecilere yönelik çalışmalar, gençlere, çocuklara, kadınlara yönelik sivil toplum çalışmaları yapmaktayım. 

Dicle Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü mezunuyum. Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi’ndeki öğrencilik yıllarımda, öğrenci gençlik hareketi içinde yer aldım. Meslek yaşamıma başladıktan sonra da kamu emekçilerinin sendikal örgütlenme mücadelesi içindeydim. Mesleğimi yaparken, öğrencilere yönelik gönüllü destek eğitimi çalışmaları içinde yer aldım. 

Öğretmenliği, mesai saatleri ile sınırlı bir meslek olarak görmedim. Başta köylerden gelerek yatılı olarak eğitimine devam etmeye çalışan öğrencilerim olmak üzere öğrencilerimin her türlü sorunu ile ilgilenmeye çalıştım, onların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, eğitimlerine devam edebilmeleri için destek olmaya çalıştım. Sendikam, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası-Eğitim Sen çalışmaları kapsamında, laik, demokratik, özgürlükçü, cinsiyet eşitlikçi, anadilinde eğitim için mücadele içinde oldum. 

Sendikal çalışmaların yanı sıra örgütlü kadın hareketinin aktif katılımcılarından oldum. Diyarbakır’da kurulan kadın platformlarının yürütücülerinden oldum. Kentteki diğer bütün kadın örgütlenmelerinin içinde yer aldım. Çocuklara, gençlere, kadınlara ve mültecilere yönelik gönüllü toplum çalışmaları içinde aktif bir şekilde yer aldım. 

2016 yılında OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenlik mesleğimden, öğrencilerimden, kamudaki görevimden uzaklaştırıldım. Öğrencilerimle ve sendikamla ilişkim elbette ki kopmadı. Halen Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube’sinin Yönetim Kurulu üyesi ve Kadın Sekreteriyim.

Belirtilmedi

Kovuşturmalar, hapis, sürgün

2016 yılında OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile öğretmenlik görevimden ihraç edildim. 

Sendikal çalışmalarım dolayısıyla hakkımda açılmış ve devam etmekte olan ceza davaları bulunuyor.

Meral Akkent & Handan Çağlayan Açık Radyo (2023) Hikayenin Her Hali Programı için söyleşi, “KESK’li kadınların deprem bölgelerindeki destek dayanışma çalışmaları”, (03. 03. 2023) (erişim: 26. 04. 2023).

Belirtilmedi

Bu sayfadaki bilgiler, 30 Mart 2023 tarihinde Sorgül Can tarafından yüklenmiştir. 

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi