Gazeteci

Sultan Özer

DOĞUM TARİHİ VE YERİ

8 Mart 1965 Yıldızeli, Sivas

Gazeteciyim. Çeşitli alanlarda muhabirlikler ve çalıştığım gazetenin Ankara Temsilciliği görevlerini yaptım. 

1987’de Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdikten sonra Haftaya Bakış’ta gazeteciliğe başladım. 1989 – 1993 arası kısa bir memuriyetin ardından tekrar gazeteciliğe döndüm. Gerçek Dergisi, sonra kuruluşundan 2016 yılına kadar Evrensel Gazetesi’nin Ankara Bürosunda çalışma hayatı, ekonomi, Başbakanlık, Parlamento muhabirlikleri yaptım. 

Hayat TV’de (sonraki ismi Hayatın Sesi TV) Sıfıraltı adlı programlar yaptım. Hayatın Sesi TV, 29 Eylül 2016’da OHAL KHK’si gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Aynı yıl ailevi nedenlerle gazeteciliğe ara verdim. 2017’de sonradan adı medyaport.net olan  Hâlâ Gazeteciyiz platformunda editörlük yaptım. 

2023 Ocak ayından itibaren oradan ayrıldım. Halen Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Sekreterliğini sürdürüyorum.

Serpil Çelenk Güvenç, Mehmet Özer, Hilal Köylü, Özlem Akarsu Çelik, Lütfiye Aydın… Buraya yazamayacağım kadar çok dostum var…

Ödüller

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 2013 yılında hayatını kaybeden Emre Madran anısına verdği Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülü, 2019; 2021 ve 2022 

Yaptığım haberlerden dolayı başka birçok sendika ve toplum örgütlerince verilen haber ödülleri.

 

Kovuşturmalar, hapis, sürgün

Evrensel Gazetesinde Başbakanlık muhabirliği yaptığım sırada, yaptığım haberlerden dolayı Başbakanlık tarafından akreditasyonu yenilenmeyerek mesleğimi yapmam engellendi. 

Basın ve ifade özgürlüğünün engellenmesine yönelik engelleme ve gazetecilere tehdit niteliğindeki bu durumu yargıya taşıdım. Davayı kazandım.

Belirtilmedi

Sultan Sarı (Serpil Çelenk Güvenç ile birlikte) (2011).  Denizlerin Şekibe Ablası-Şekibe Çelenk,  Evrensel basım yayın, İstanbul. 

Sultan Özer (2018).”Halit Çelenk: Umudun Simgesi”, (der. Rona Aybay) Yaşamda ve Yargıda Devrimci Duruş Halit Çelenk içinde, İmge yayınları (daha sonra Çınar yayınları), İstanbul.

Sultan Özer (2004).”İşte İnsan” Söyleşi,  (der. Aydın Çubukçu, Işık Kansu) Geleceğe Adanmış Bir Ömür Halit Çelenk  içinde bölüm, Evrensel Basım yayın, İstanbul. 

Sultan Özer / Gazeteci / Ama bunda!

Bu sayfadaki bilgiler, 19 Nisan 2023 tarihinde Sultan Özer tarafından yüklenmiştir.

Tohum ekenler, fide dikenler – Türkiye sol hareketi kadın+lar tarihi arşivine isim yükleme kuralı:

– Yaşayan kişiler, kendisiyle ilgili bilgileri ancak şahsen ekleyebilir.

– Vefat etmiş isimlerin bilgi girişi ise, konuya ilgi duyan herkes için mümkündür.

 İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi